Mramarosban
Bertnk Mramarosszigetre (Sighetul Marmatiei) a faipari kzpontba. Ez kb. 60 ezer lakos vros, rgen megyeszkhely is volt. IV. Lszl romnokat teleptett ide a tatrok elleni vdelmekre, a vajdik leszrmazottjai a Drgfiak, magyar nemessget kaptak. A Drgfiak eldei alaptottk Moldvt a 13. Sz.-ban. A vros gtikus stlus reformtus temploma 14. sz. –bl ered, a kultrpalott rdemes mg megnzni, valamint a nnevels ttrjnek Lvey Klrnak srjt.
Csoportunk gy dnttt, hogy egy tisztlkodssal egybekttt frdz napot tart, ezrt Borsafredrl (Baia Borsa) korn indultunk tovbb a 17–es mton Rnaszkre. Frdjnek ss vize mozgsszervi, idegrendszeri s ni betegsgeket gygyt. Mr 1766 ta iszapfrdjt s fldalatti tavt is kihasznljk. Mg dleltt az Iza vlgyben egy kis kitrt tesznk, mivel az egymst r kis falvakban a mramarosi ptszet remekmvei tallhatk itt. Vncsfalvn, Nnfalvn, Szurdok s Rozlifalvn a falutemplomok sokasga mg a 17-18 sz. –ban pltek. Hegyes fatornyaik, zsindelyes fahzaik kecsesen az g fel trnek. Ha elgondoljuk, hogy bizony szeles, telek is elfordulnak itt, aerodinamikai remekmveknek is tekinthetk ezek a templomok. Kr, hogy pnzhiny miatt, az id fogai nagyon megviseltk az ptmnyeket, az embereket, helyi csokat is alig rdeklik a fbl kszlt alkotsok. Bezzeg bdoglemezes ortodox templomok erre fel is gombamd szaporodnak, br nincs annyi hv, aki nagyritkn megtltse ket.
Farkasrvnl rtnk le a Tisza vlgybe s egy szp kis fogadban ebdeltnk az Iza foly partjn. A sors ltal megtrt de kedves emberekkel tallkoztunk, akik romnul de magyarul is klnleges tjszlssal beszlnek. Beszdkben sok az „” toldalk, bekels, ezrt is illik rjuk a megnevezs: -k a maramk. Bertnk Mramarosszigetre (Sighetul Marmatiei) a faipari kzpontba. Ez kb. 60 ezer lakos vros, rgen megyeszkhely is volt. IV. Lszl romnokat teleptett ide a tatrok elleni vdelmekre, a vajdik leszrmazottjai a Drgfiak, magyar nemessget kaptak. A Drgfiak eldei alaptottk Moldvt a 13. Sz.-ban. A vros gtikus stlus reformtus temploma 14. sz. –bl ered, a kultrpalott rdemes mg megnzni, valamint a nnevels ttrjnek Lvey Klrnak srjt.
Miutn megnztk az Iza foly bemlst is a Tiszba, tra keltnk Dl fel a 18-as ton Nagybnya (Baia Mare) fel. A Gutin-hg fel menet kvetkezik Breib falu, amelynek a 16. Sz. –i fatemploma s ssfrdje hres. Aknasugatag sbnyjrl nevezetes, Krcsfalvn s Deszn a kt-hzomszz ves mramarosi farags fakapukban lehet gynyrkdni. Ezutn elrjk a nagy szerpentint, amelyik felkapaszkodik 980 m-re. Balra a Kakastarlynak nevezett gerinc tnik fel az 1445 m-es Gutin csccsal, jobbra Rozsly cscs az 1300 mtervel. A hossz rnykok mr a kzelg estt hirdetik, a hegyekben hamarabb sttedik. Felsbnya fel kzeledve letrnk a Bdithoz vezet tra s a 730 mteren lv Mogosa turistahzhoz rkeztnk. Ksbb mg jutott id egy esti stra is a festi krnyezetben.
Msnap mr kipihenve szak Erdly legnagyobb vrost nztk meg, Nagybnyt.(Baia Mare) Dli fekvs festi vidken a Zazar vlgyben terl el, ahol megterem a szeldgesztenye s a mandula. Nem hiba alakult itt ki s lett hres a nagybnyai festszet. Errl tanskodik a mvsztelep is a vrosi parktl szakra. Hollsi Simon alaptotta 1896-ban, majd vele egytt Rti Istvn, Ferenczi Kroly, Ivnyi, Thorma lettek hres festmvszek. A vros mr 250 ezres llekszmra duzzadt, a magyarok mr csak kissebsgben lnek. II. Gza 1142-ben szszokat teleptett ide a nemes rc bnyszata miatt. A vros ftert egy tucat memlk plet vezi, gy: a Szilgyi Erzsbet hza, Lendvay Mrton sznmvsz hza, a Minorita templom, a Szent Istvn torony a vros cmervel, az reg fogad plete, a Pnzver hz, stb. A vrosnak botanikus s llatkertje is van. A vrosnzs utn a kzeli Koltra ruccantunk ki, itt van a Teleki-kastly, a Teleky srhely, Petfi somfja s emlkszobja. Annakidejn nagy kltnk Petfi Sndor arra krte meg Telekit, hogy itt tlthesse mzesheteit. 1847 szeptember 9-n rkezett meg felesgvel, a hnap vgig 28 kltemnyt rt itt, kztk a gynyr „Szeptember vgn”c verst is.
Ezutn elltogattunk a Fernezely vlgybe, ahol az 57 mter magas duzzasztgt 4 Km hossz tavat hozott ltre. A Firiza t szp dli krnyezetben Nagybnya ivvzkszlett trolja. A krnykn sok kis magn zlet van, a kemping is olcs szllst biztostott.
|